Margareta Illersdotter Lagreff
| Född: | omkring 1628. [1] |
| Död: | 1688 Kroppa (S). [1] |
Noteringar
Ingrid Bergströn:
ur Anbytarforum: Av Kjell Lindblom € onsdag den 14 febr 2001 kl. 08.55: , "den trolige fadern till flickorna är nog följande kandidat, som dessutom kan beläggas ha vistats i Värmland i början på 1630-talet enligt nedan:
Elair Le Grand är kolare vid Fada och Bränn-Ekeby 1628--29 och anställs 12/5 1629 för ytterligare två år vid Nyköpingsverken (Leufstaarkivet RA). I domboken för Värmlands bergslag 24/3 1634 sägs att: Ellert Legrand een fransos kolare hade slaget och hugget een kollare dreng, Nills Peerson widh nambn ... Hans vistelse i Värmland är bara tillfällig, redan året därpå är han engagerad av Jacob de la Gardie och återfinns vid Julita bruk, Iler de Gran, kolare (roteringslängd 1635). Jacob de la Gardie låter honom sedan deltaga i arbetet vid Västersilfberget 1637--38, varefter han tjänstgör vid Gyttorp 1638--48. Slutligen finner vi honom vid Hammarby bruk i Nora 1654--57. Det sistnämnda året har han hustru, två söner och en dotter i mantal. Hustrun heter Margareta. Barn: Johan i mtl 1657 Mårten i mtl 1657 Elisabeth i mtl 1657
Visserligen finns inte Annika och Margareta med här, men de kan ju ha hunnit lämna föräldrahemmet. Man kan observera att modern heter Margareta, varför de bör ha en dotter med det namnet. Och släktnamnet då? Varför inte ett dubbelnamn Lagreffe de Grand?! Det skulle kunna förklara de olika skrivningarna. Här har vi stor hjälp av att namnet Iller är så pass ovanligt bland de invandrade vallonerna. Det är bara ett fåtal, som bär det."
Källor
|